Merkur Solingen
  Dovo Solingen
    Muhle
    Parker
 
  Geo F Trumper
 
 
   D.R.HARRIS
Baxter
 
 

 

 

 

NAJKUPOVANEJŠIE


» História holiacich strojčekov

História holiacich strojčekov

Prvý holiaci strojček

Žiletky existujú už veľmi dlhú dobu, napriek tomu elektrické holiace strojčeky sa neobjavili až do roku 1930. Od vtedy sa značne vyvinuli a sú základnou výbavou krásy mnohých ľudí.

Hoci existujú skoršie experimenty so strojčekom a trecím motorom, elektrické holiace strojčeky sa do roku 1930 neobjavili. Elektrický holiaci strojček bol vyvinutý Kanaďanom Jacobom Schickom v 1920tych rokoch. Bol si istý, že vek muža by sa mohol predĺžiť o 120 rokov, ak sa bude správne holiť.

Schick už vyvinul systém, kde človek mohol vložiť nové nože do strojčeka bez toho, aby sa ich musel dotknúť, takže elektrické holiace strojčeky boli ďalším krokom. Prišiel so zariadením, ktoré bolo príliš veľké na to, aby ho mohol predávať, ale toto malo byť ďalej rozvíjané, aby sa s ním dalo ľahšie narábať. Počkal, kým bol vyvinutý elektrický motor, ktorý bol dosť malý na to, aby sa zmestil do rukou uchopiteľného zariadenia, ale zároveň dosť silný aby mohol strihať bradu.

Schick predal svoj prvý elektrický strojček v roku 1931 v New Yorku za 25 dolárov. V tom istom roku sa mu podarilo predať ešte neuveriteľných 3000 kusov. Jeho verzia obsahovala ešte kmitavý indukčný motor, ktorý šiel posuvnou frézou v štrbinovej hlave zastrihávača. Motor musel byť naštartovaný použitím otočného kolieska. Všetky tieto komponenty boli umiestnené v elegantnom čiernom bakelitovom zariadení, ktoré sa dalo pohodlne držať v jednej ruke.

Schickov holiaci strojček sa uchytil, a do 1937 sa na trhu používalo 1,5 milióna v hodnote 20 miliónov dolárov.

Samozrejme, konkurencia prišla s dreveným, porušili sa patenty a prišli súdne spory. Jeden z konkurentov bol Gillette, meno, ktoré je dobre známe aj dnes.

Remington Close Shaver a Sunbeam Shavemaster boli uvedené tiež v roku 1937. Používali motor, ktorý mal fóliovú strihaciu hlavu a bol určite iný ako Schickov motor s drážkou frézy.

O 2 roky bol uvdený Philips Philishave v Holandsku, používajúc odlišnú technológiu rotačných nožov za kruhovým zastrihávačom hlavy.

V tom čase, holiaca časť týchto elektrických holiacich strojčekov bola celkom malá. V skutočnosti, pokrývali iba štvrtinu plochy v porovnaní s modernými elektrickými holiacimi strojčekmi.

Technológia elektrických holiacich strojčekov prišla do Británie v polovici tridsiatych rokov. Ich mená, ako Viceroy a Zenith, boli znakom toho, že sú to najdômyselnejšie prístroje, ktoré boli kedy vynájdené. Avšak, to bolo len dovtedy, kým Američania neprišli do Británie a vtedy sa vlastne elektrický strojček uchytil.

Elektrický holiaci strojček získal popularitu keď sa zapojil Hollywood. Dalo sa ho vidieť vo filmoch The Long Wait a Rear Window, a elektrický holiaci strojček bol rozhodne považovaný za súčasť moderného muža.

V priebehu rokov sa elektrické holiace strojčeky veľmi vyvíjali. Napríklad, boli navrhnuté ženské modely, a to nebolo vidieť až do polovice 40tych rokov.

V týchto dňoch nie je jediným riešením iba suché holenie. Niektoré sa dajú používať aj s holiacimi krémami, iné sa dajú používať v sprche. Sú dostupné dokonca aj bezkáblové modely poháňané batériou.

 

YjU1OTcyZ